Vinnere av Sparebanken Sør Idrettsstipend 2023

 •  

Sparebanken Sør ønsker å støtte unge idrettstalenter i regionen med å nå sine mål. Derfor deler vi hvert år ut Sparebanken Sør Idrettsstipend. På bildet: Pål Myhren Kristensen, foto: privat.

Vi gleder oss over å dele ut Sparebanken Sør Idrettsstipend 2023 til disse dyktige utøverne med tilknytning til regionen vår.

Disse idrettsutøverne har fått Sparebanken Sør Idrettsstipend for 2023. Vi er glade for å kunne bidra til at de unge utøverne kan utvikle seg innen sporten sin og nå målene sine. Gratulerer til alle vinnerne!

Dette er vinnerne av idrettsstipendet for 2023

Thomas Linnebo Mollestad

Alder: 20 år – f. 18.01.2003
Bosted: Kristiansand
Klubb: Oddersjaa SSK
Idrett: Langrenn

Resultater

 • Bronsje jr. VM 10 km fristil 2023 Canada
 • Sølv jr. NM 10 km fristil 2023
 • Gull jr. NM stafett 2023
 • 2. plass norgescup 10 km fristil 2022/23
 • 3. plass jr. VM uttaksrenn 10 km fristil 2022/23
 • 3. plass norgescup 10 km klassisk 2022/23

Begrunnelse fra klubb og trener

Thomas er alltid interessert i å diskutere metoder for å komme frem til det beste mulige opplegget. Kvaliteten på gjennomføringen skal alltid være høy og analyse av treningsdagbok og treningsdata er Thomas veldig opptatt av. Han er et stort forbilde for utøverne i klubben og har vist at det er mulig å bo i Kristiansand og hevde seg i verdenstoppen i langrenn. Han snakker med alle de unge på treninger og stiller alltid opp i sosiale sammenhenger med klubben

Nils Gunnar Ringøen

Alder: 22 år – f. 26.02.2001
Bosted: Kristiansand
Klubb: Kristiansand Sandvolleyballklubb
Idrett: Sandvolleyball

Resultater

 • Bronse NM 2020
 • 4. plass NM 2021
 • NM-gull i U15, U17, U19 og U21
 • 1. plass World Tour, Norge 2019
 • 4. plass World Tour, Hellas 2022
 • 4. plass World Tour, Italia 2022.
 • Landslaget i sandvolleyball

Begrunnelse fra hovedtrener

Nils er en hardtarbeidende utover, og har hatt stor utvikling som sandvolleyballspiller etter at han kom inn i MO-programmet. Ved å være en ambisiøs og målrettet sandvolleyballspiller er Nils også et forbilde for unge utøvere. Når Nils ikke er på reise i forbindelse med trening og konkurranse, bruker han gjerne tid sammen med yngre utovere i sin hjemklubb KSK. Her bidrar han både som trener, men han tar også med seg yngre utøvere når han trener selv. Nils har også vært trener for regionslag i NM.

Pål Myhren Kristensen

Alder: 23 år – f. 19.02.2000
Bosted: Arendal
Klubb: Arendal Skøiteklubb
Idrett: Skøyter sprint

Resultater

 • Trippelt NM-gull 2021/22 på 500 m, 1000 m og sprint sammenlagt
 • Bronse NM sprint sammenlagt 2022/23
 • Flere seire i norgescup 500 m og 1000 m 2022/2023
 • 5. plass i B-gruppen i World Cup 500 m 2022/2023
 • Landslagsutøver

Begrunnelse fra klubben

Pål representerer Arendal Skøiteklubb på en utmerket måte, både lokalt og nasjonalt. Han er et godt forbilde for klubbens yngre løpere og stiller alltid velvillig opp både sportslig og sosialt. De yngre ser virkelig opp til Pål som et stort forbilde. Han tar seg alltid tid til å prate med barna, og deler ofte ut medaljer etter stevner. Pål representerer sunne holdninger og verdier som vi er veldig stolte av i klubben. Han profilerer både hjemsted og klubb på en fremragende måte, og er bevisst i forhold til hvor han kommer fra — en stolt ambassadør for Arendal og Sørlandet! I vinter har han hatt fin fremgang og satt personlige rekorder på sine favorittdistanser og deltatt i samtlige verdenscupstevner.

Adam Arsaev

Alder: 19 år – f. 10.05.2004
Bosted: Kristiansand
Klubb: AIK Lund Bokseklubb
Idrett: Boksing

Resultater

 • 5. plass jr. VM i Spania 2022
 • Sølv World Cup Montenegro 2022
 • Gull nordisk mesterskap 2022
 • Gull King of the Ring 2022
 • Gull NM jr. 2021/22 og tildelt forbundspokal for beste juniorbokser i mesterskapet
 • Landslagsutøver

Begrunnelse

Adam har de siste sesongene tatt steg for steg og levert svært gode sportslige resultater. Han er en talentfull bokser. Han er treningsvillig og positiv og hjelper gjerne med å trene både de aktive og Parkinson partiet (Rock Steady Boxing). Klubben har store forventninger til Adam videre.

Oline Nordli

Alder: 20 år – f. 27.10.2002
Bosted: Tvedestrand
Klubb: Tvedestrand Racing Klubb
Idrett: Båtsport Offshore

Resultater

 • 5. plass VM 2022
 • Bronse nordisk mesterskap 2021
 • Gull NM 2021
 • Gull NM 2020
 • 1. plass norgescup 2022
 • 1. plass norgescup 2021

Begrunnelse fra Norges Motorsportforbund og klubben

Oline er en av Norges mest lovende unge motorsportutøvere. På få år har hun utviklet seg til å bli en båtsportutøver på et høyt nasjonalt og internasjonalt nivå. Oline og hennes makker har noen vanvittige resultater. De kjører mot gutta og utklasser de her i Norge. Hun har til nå kjørt klasse J, en rekruttklasse 16-20 år, men tar nå steget opp en båtklasse. Oline er styremedlem i klubben og bidrar gjerne med sin kompetanse til de yngre utøverne. Hun er en hardtsatsende og profesjonell utøver som finansierer det meste av idretten gjennom egne midler gjennom å jobbe ved siden av skole.

Stian Edvardsen-Fredheim

Alder: 20 år – f. 25.04.2003
Bosted: Kristiansand
Klubb: Kristiansand CK og Uno-X Pro Cycling Team
Idrett: Sykkel landevei

Resultater

 • Seier i Paris-Roubaix junior 2021
 • Etappeseier og poengtrøya i jr. verdenscup i Frankrike 2021
 • 1. og 3. plass norgescup fellesstart og tempo 2021

Begrunnelse fra trener

Stian er et de største talentene i Uno X og har en strålende fremtid for seg. Han ble nylig nr 8 i Classic Brugge — DePanne i konkurranse med verdens beste sprintere. Dette bare bekrefter hans høye nivå.

Mathias Holbæk

Alder: 20 år – f. 28.03.2003
Bosted: Kristiansand
Klubb: IL Vindbjart Ski og Team Hovden
Idrett: Langrenn

Resultater

 • Gull 20 km klassisk fellesstart, jr. VM Canada 2023
 • Gull Mix stafett 4x5 km, jr. VM Canada 2023
 • 4. plass sprint jr. VM Canada 2023
 • Gull NM jr. sprint klassisk 2020
 • 1. og 2. plass norgescup 2023
 • Juniorlandslagsutøver

Begrunnelse fra klubbtrener

Denne sesongen har Mathias tatt steget inn i Norges- og verdenseliten, hvor han hører hjemme. Han har vært en viktig bidragsyter til et fantastisk flott miljø i klubben og er et stort forbilde for de yngre utøverne og viser at det med høy treningsvilje, dedikert satsing og dyktighet er mulig å hevde seg helt i verdenstoppen, selv om man kommer fra snøfattige Sørlandet. Mathias profilerer klubb og region tydelig i sine deltakelser rundt omkring.

Solfrid Koanda

Alder: 24 år – f. 13.11.1998
Bosted: Arendal
Klubb: Kvadraturen Idrettsklubb
Idrett: Vektløfting

Resultater

 • Trippel verdensmester i 2022
 • Kåret til verdens beste kvinnelige vektløfter uavhengig av vektklasse i 2022
 • Gull og bronse i VM 2021
 • Trippelt gull EM 2022
 • Bronse EM 2021
 • 2 ganger kongepokalvinner

Begrunnelse fra landslagstrener

Solfrid Koanda er eit unikt vekttøftartalent sett med både norske og internasjonale auge. I 2022 vart ho 3x verdsmeister og 3x Europameister, og hadde ein fantastisk resultatmessig framgang sjø lv etter ein alvorleg skade på hausten. Solfrid sin bakgrunn gjer ho til noko langt meir enn ein idrettsutøvar, og ho har i ein del tilfelle delt sine tankar og erfaringar offentleg som gjer ho til eit menneske som kan gjere ein forskjell for andre. Det gjer ho til eit stort forbilde.

Solfrid er stolt over å komme frå det glade Sørland, det viser ho både med dialekta si og ved at ho til stadigheit fortel om kor vakkert Sørlandet er. Solfrid er vår beste vektløftar, og med sin framgang og utvikling er ho i god rute til å levere fantastiske resultat under OL i Paris 2024. Vidare skal det vere VM i Førde i 2025. Vi håpar og trur at eit VM på heimebane skal vere ei viktig drivkraft og motivasjon for Solfrid i åra som kjem.

Jon Jøntvedt

Alder: 25 år, f. 28.07.2023
Bosted: Klepp
Klubb: Bryne Symjeklubb
Idrett: Svømming

Resultater

 • Bronse 400 m crawl EM jr.
 • Kongepokal NM-langbane 2022
 • Flere finaler i World Cup på 400 m crawl og 400 m medley
 • Kvalifisert til VM langbane 2022
 • Rangert som nr 10 i verden per dags dato på 800 cr.

Begrunnelse fra hovedtrener

Sin unge alder til tross så har Jon allerede begynt å markere seg på den internasjonale arenaen. I skrivende stund er han en av to norske svømmere som har svømt under A-kravet til OL i Paris 2024. Jon har base på Bryne, hvor han gjennomfører det meste av treningen sin i Bryne symjeklubb. Jon er en fin ambassadør for idretten og har alltid tid til å snakke med yngre og eldre utøvere uansett nivå.

Målsettingen til Jon er å kjempe om medaljer i internasjonale konkurranser og mesterskap. Målsettingen for neste års OL i Paris er å være blant de beste på 400 & 800 crawl, noe som betyr finaleplass.

Vebjørn Hovdejord

Alder: 20 år – f. 09.02.2003
Bosted: Notodden
Klubb: Snøgg Friidrett
Idrett: Friidrett - mellom- og distanseløp

Resultater

 • 1. plass 3000 m hinder U20 nordisk mesterskap
 • 1. plass 5000 m NM jr.
 • 1. plass 3000 m hider NM jr.
 • 2. plass terrengløp NM jr.
 • 2. plass terrengløp U20 nordisk mesterskap
 • 3. plass 3000 m hinder NM

Begrunnelse

Vebjørn Hovdejord er en meget seriøs og hardt satsende ung friidrettsutøver Han ble tatt ut på U20 landslaget i friidrett foran sesongen 2022, innenfor mellom- og langdistanseløp, og ble høsten 2022 tatt ut på U23 landslaget i mellom- og langdistanse i forkant av inneværende sesong 2023.

Det kan nevnes at han vant gull på 3000 m hinder på ny mesterskapsrekord 8.55,97 under NM junior U20 i Bærum i august 2022. Han profilerer egen klubb, Snøgg Friidrett i Notodden kommune, og regionen, Telemark, på en meget god måte og fremstår som et stort forbilde innenfor egen klubb og krets, med sine holdninger og sin seriøsitet.

Dette kom meget klart til syne under EM i terrengløp i Torino i Italia i desember 2022, hvor Vebjørn igjen løp på det norske laget i klasse U20. Drøye 2 km ut i det 6 km lange løpet kollapset en av Vebjørns lagkamerater på det norske U20-laget, og Vebjørn stoppet da opp for å hjelpe sin lagkamerat, som etter hvert ble tatt hånd om av medisinsk personell og kjørt til sykehus. Det gikk med både mye tid under selve hendelsen, samt at det var tungt og vanskelig å komme i gang igjen i løpet etter dette, men Vebjørn fullførte likevel løpet på en 30. plass. Med denne handlingen gikk han trolig glipp av en topplassering, men dette sier mye om hans holdninger og verdier.

Sunniva Øvre-Eide

Alder: 19 år – f. 08.05.2004
Bosted: Porsgrunn
Klubb: Grenland Klatreklubb
Idrett: Klatring

Resultater (2022)

 • 1.plass NM senior led/tau 2022
 • 3.plass NM senior buldring 2022
 • 1.plass NC buldring 2022
 • 1.plass NC led/tau junior 20, 2022
 • 1.plass nordisk led/tau junior U20 og senior, Helsinki
 • 1.plass IFSC Europa cup led/tau junior U20, Dornbirn (AUT)
 • 8.plass IFSC (Finale) EM led/tau junior U20, Augsburg (GER)
 • 8.plass IFSC (Finale) EM buldring junior U20, Graz (AUT)
 • 6.plass IFSC (Finale) VM buldring junior U20, Dallas (USA)
 • 5.plass etter kvalik VM led/tau junior U20, Dallas (USA)

Begrunnelse

Sunniva inspirerer alle rundt seg med å vise at det er mulig å bli best, selv om man kommer fra en liten klubb som Grenland Klatreklubb. I klubben har hun blant annet stilt på dugnad for å skru/lage nye buldreproblemer i deres innendørs buldrehall og bidratt med sikring av andre ungdommer som ønsker å prøve klatring. I tillegg har hun også boltet noen ruter og vært med på å utvikle et uteklatrefelt i 2021 i lokalområdet, som kan brukes av alle klubbens medlemmer og andre klatrere som er i området.

Ina Halle Haugen

Alder: 19 år – f. 22.11.2003
Bosted: Stavern
Klubb: Runar IL
Idrett: Friidrett – mellom- og langdistanseløp

Resultater (2022)

 • 1.plass 1500 m innendørs NM senior
 • 1.plass 3000 m innendørs NM senior
 • 1.plass 3000 m jr NM
 • 2.plass 1500 m jr NM
 • 3. plass 800 m jr NM
 • 9.plass 3000 m i jr VM U20

Begrunnelse

Ina er en del av U23 rekruttlandslaget i friidrett og kan vise til beste tid på tretusenmeter for U20 Europa. Hun er knyttet til satsingsgruppe av unge utøvere i Vestfold og Telemark Toppidrett, hvor hun er en aktiv og positiv bidragsyter på samlinger I klubben er Ina et forbilde for yngre utøvere gjennom sin adferd og de resultater hun oppnår. Hun er flink til å stille opp på fellestreninger og inspirere sine klubbkamerater.

Bloggfoto av Ann-Kristin Robstad Jørgensen
Av: Ann-Kristin R. Jørgensen Webredaktør og blogger
Blogg:
Ikke bare bank